Dobré znamenie? Malá predvolebná anekdota

Deň pred voľbami. Dole na chodbe domu stretnem starú pani susedu, ktorá sa kláti s troma nákupnými taškami.
„V Lidli mali akciu,“ zafučí dôchodkyňa z posledných síl a mne to nedá, beriem jej igelitové vrecia, čo ona prijme s veľkou radosťou. Kráčam po schodoch s nákladom a v hlave mi prebleskuje, čo všetko sa ešte dá urobiť krátko pred voľbami.

Dva dni som nebol doma a ráno som si prečítal, že vymyslená učiteľka obsypala Bratislavu vrúcnou modlitbou za súčasného prezidenta, vládna koalícia ponúka Rómom tri eurá za hlas a SNS navrhla starostom „pekné ceny“ (mikrovlnka, kávovar, tlačiareň, fén alebo sada pier Parker) za dobré výsledky v obciach. Za takéto veci sa inde vo svete chodí do väzenia, no u nás sa to prejde zvyčajným mlčaním.

Vtom si spomeniem na náš plán nájdi svojho nevoliča, presvedč ho a vyhraj voľby a pýtam sa: „Teta, prosím vás, a vy sa zajtra chystáte voliť?“

Pani dramaticky zastane, musí sa zhlboka nadýchnuť, schodov je veľa.

„Isteže, no a akože nie?“ opáči.

„To je skvelý prístup. A koho, ak sa smiem opýťať?“

„No tak… ja… starého pána…“ odvetí suseda a od námahy jej na druhom poschodí (nemáme výťah) dôjde dych. No zbohom, pomyslím si, takže aj ona?!

No pani znova naberie kyslík a oveľa dôraznejšie zakričí „… toho určite NIE! Ten nech ide už niekam na cintoríny okopávať ruže! Beriem aj vnučku, teraz môže prvý raz voliť, nech to zažije a zvyká sa. Starý pán nech už ide do dôchodku dakam. Mne sa ráta tá druhá, čo aj v telke hovorila, na Jojke. Jak sa to len… no… tá Iveta. Tá sa mi ráta. Tá Iveta.”

„Dovidenia zajtra v škôlke a držme si palce!“ poviem a rozlúčime sa na spoločnom poschodí.

Na bratislavskej Šancovej ulici totiž volíme v škôlke v „triede lienok“. Fakt. Vždy lepšie ako v „triede svišťov“. Uvidíme, kto zajtra vyhrá, či lienka alebo svišť…

Michal Hvorecký

ir_mobil176x220_2b

Advertisements

16 responses to “Dobré znamenie? Malá predvolebná anekdota

 1. “Mne sa ráta tá druhá, čo aj v telke hovorila, na Jojke. Jak sa to len… no… tá Iveta. Tá sa mi ráta. Tá Iveta.”

  :D, Ježda márnosť, presne takýto volia Radičovú,
  čô ju v Telke na JOOOjke videli včera po pive v krčme v Dunajskej Strede.
  Preboha, presne takýto hlasujú za Radičovú, čo sa ím páčilo jak pekne naružovanú gebuľku mala :D Prebohaaa roofl.

 2. a podla teba Gasparka voli intelektualna elita? nauc sa gramatiku SJ u vas v krcme

 3. Ako som už tu spomínal, Gašpar nie je žiadna výhra, ale aspoň je to Slovák. Prezident by mal mať trocha nacionalizmu v srdci a na prvom mieste by mali byť občania jeho krajiny a nie menšiny a hlavne tá Maďarská.
  Nebojte sa, my, čo neznášame Maďarov, nie je to Automaticky od narodenia, ale z historických faktov. Radička asi o ničom nevie, minulosť je jej ukradnutá, jej ide len o to a to zničiť túto Republiku. Tí, čo vedia o tom, čo sa dialo 16 rokov dozadu, by nedokázali dať tej divo žienke ani halier a nie to ešte hlas.

 4. jezusmária :D nacionalizmus v srdi..to tu už bolo..niekoľkokrát..a historické anály na to nespomínajú v dobrom.
  Túto republiku ničí šovinizmus, extrémizmus(aj vo vláde – to je vôbec nonsens a poľutovaniahodná skutočnosť), populizmus, ľudská blbosť, jednoduchosť, spiatočníctvo, prehnité komunistické jadro a totalitné praktiky.

  Ty si asi taký lovák ako Slota, prd robí, žije z účelových nadávok tretej triedy cenovej na maďarský extrémizmus, ktorého predstaviteľom je on na Slovensku, pravidelne naliaty v liehu a vily si kupuje z vydretých peňazí tých svojich lovákov, za ktorých s tankami striehne telom južné hranice. Bodaj by žral len z finančného koryta extrémistov a národniarov, to by sa nám menej zakomplexovaným žilo ako v raji :)
  Čo ten s tým svojím SNS zverincom kedy spravil v otázke menším okrem krčmových kecov?

 5. NextApache

  V pondelok tieto hovadiny dajte z netu preč. Bude to už trápne.

 6. NextApache

  Ináč, pre mňa je Slota magor. A sprostá Anča z Kysúc 3xdetto. Ani truľa Gašparoviča nemusím. Ale vdova Radičová s Dzurindom a Čákyfasom za chrbtom ? To nemôžem stráviť. Bez nich by bola moja prezidentka. S nimi je milá ako hnité zemiaky.

 7. Ano, Radičová je good človek, ale je to len Dzurindová a Durayová bábka a tí dvaja, sú asi tí najväčší **** na celom Svk. Počkať 1 a pól.

 8. btw. Áno, Slota má moc ordinárny štylistický prístup, aj prejavy a vidno že pije :), ale moji zlatý, vo všetkom čo povie má pravdu a každý normál to hneď vidí. Nie je to hlupák, áno pije ako typický Jano s krčmy, čo ho nesmierne zhadzuje, ale vo všetkom čo povedal má pravdu a áno, veľmi dobre rozumiem jeho nenávisti k Maďarom a nie je to len kvôli názvu “Maďari”
  ;) takže pozor panáčikovia, pred tým než niečo napíšete porozmýšľajte.

 9. tato pazena by naozaj nebola prezidentom pre obycajnych ludi. iba pre smotanku, takzvanu elitu, na ktoru my obycajni zdochliaci robime dennodenne. obuva sa do komunizmu, pricom mu verne sluzila. prezlieka kabaty, len aby vytazila pre seba a svojich panov co najviac. jej nebohy manzel /trapny ako Labziho kopacky/ sa ani v hrobe neohrial a nasa slecna krestanka uz zije v konkubinskom vztahu s panom inym. Slovensko ako stat jej nebolo dobre, ked bola proti jeho vzniku, tak si povedala, ze ked uz vzniklo, tak ho budem viest a ukazem tym Slovakom, ze mali radsej zostat v uhorsku a drzat huby. Howg!

 10. Ja si myslím, že Uhorsko nemalo zaniknúť, s tou podmienkou, že by mali Slováci, Rumuni, Srby, Chorváti autonómiu a plne by sa dodržiavala sloboda rozvýjať svoj rodný jazyk a kultúru. Že nás Maďari utlačovali? OK, bolo 19. storočie a začiatok 20. Aj v Španielsku za Franca sa nemohli používať menšinové jazyky a teraz majú Baskovia, Katalánci, Galijci autonómie a plné práva. A majú jeden silný štát, namiesto štyroch-piatich trápnych pidištátov.
  P.S. Pozdravujem všetkých antimaďarov! Pusinku vám posielam.

 11. Je mi Vás nacionalistov naozaj ľúto, žiť v toľkej nenávisti a strachu len aby nám ty maďari neukradli čo i len kúsok zeme, ako môžte vôbec kľudne spať keď viete, že sa voľne pohybujú medzi nami? :)
  Už len zakúpiť si zbraň a strieľať na každého kto sa na teba zle pozrie, nie to ešte vstúpi na tvoju pôdu.
  Preberte sa konečne s tej vašej ilúzie, žijeme v spoločnej Európe, sme susedia a na tom nič nezmeníte. Jednoducho nás aj tak časom ovládnu a zotročia :D
  A ak vyhrá Gašparovič, asi o sebe prestanem hovoriť ako o Slovákovi, ale budem už len Stredoeurópan, aby som sa nemusel hanbiť za toho starého a za toho neschopného uja.

 12. Slota pravdu nemá, Slota je chronický paranoik a navyše pokrytec, ale blbý nieje..i keď len v jedinej veci..vie čo na jeho volebné ovce platí a dobre vie, že nebyť ich, ani neexistuje v dnešnej spoločnosti..takže účelová masáž.

  K Radičovej nemá význam sa vyjadrovať, ako ona už len kolaboruje s maďarmi, čo niekde v atómovom kryte kujú spoločné plány na autonómiu? Prejavom spolupráce je asi to, že im nepľuje do tváre len čo sa priblížia, ale baví sa s nimi na úrovni ako s každým, diplomaticky. Prácou politika je problémy, aj s menšinami, konštruktívne a spoločne riešiť, nie “nasadať do tankoch”…to je znak hlbokého primitivizmu a nedostatku politickej kultúry, ktorá tu v tejto dobe nemá čo robiť.
  Odhliadnuc od faktu, že táto vláda s menšinami nespravila za celé roky ani holý prd. A to mám tiež isté výhrady voči tomu ako sa pracuje s rómskou tak aj maďarskou komunitou.Lenže okrem rozdúchavania fiktívnych plameňov sa celý čas nič neriešilo, len brechalo . Čo sociálne odkázaný róm to žiadna zodpovednosť.
  Lenže to sa nerieši rečami, ale reformami a k tomu má bližšie sociologička než komunisti a populisti.

 13. Koľko ľudí, toľko pohľadov, ako čítam a vidím. Dúfam, že ak vyhrá Radičová, bude to tak ako tu podaktorý píšete. Ak naozaj spraví spravodlivé a moderné Slovensko, tak som nič nikdy nenapísal, ale ak dôjde na to čoho sa obávam, tak dúfam, že do budúcnosti sa viacerým otvoria očičká.

 14. NextApache

  Prečo je každý, kto nechce tú suku, označený za nacionalistu? Hehe, ja ano Slovák nie som, hehe.

 15. NextApache

  Radičová je už v riti aj s Lasicom, Gálom a Hvoreckým. O Čuripindovi a Čákyfasovi ani nehovorím.

 16. Je mi ľúto hlavne Twixa, ktorý ako “obyčajný zdochliak dennodenne robí na elitu”. Trošku mi to pripomína slovník dávnych čias, keď všetci s krompáčom pracovali na inteligenciu. Twix, nezabúdaj, že ako zdochliak robíš hlavne na pána Fica a ďalších súdruhov. Inteligencia robí jednak sama na seba a jednak sponzoruje všetkých poberateľov sociálnych dávok. To je totiž politika súčasnej vlády a pán prezident len servilne prikyvuje. Veď skúsil by povedať niečo iné!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s